PDA

View Full Version : Fix Salve Larders materials



Lanceknight
05-26-2016, 01:54 PM
40 ginseng and 20 olives is ridiculously expensive

5 by 10 is would be more in line with the other larder mats

Cracker
05-26-2016, 01:57 PM
The mats are fine. Go ahead and keep cranking out the cheese and honey like everyone else. I don't want the mats to be so low and common as the other two.

Siobhan
05-26-2016, 02:13 PM
While I kind of agree with Cracker, there is a huge discrepancy between the materials for the other two and salve larders. Especially since the turn-in price for all three is the same.

Rather than recuding the mat cost, I'd rather see a tweak in turn-in price. Not much, mind you, but if you're going to spend 20% more to build them, you should get 20% more to turn them in.

Xollo
05-26-2016, 02:49 PM
There's nothing to "fix".

The higher cost can be offset by higher turn in percentages on popular routes. Changes to the pack turn in rate with 2.9 will make this even more important.

Debe
05-26-2016, 03:13 PM
There's nothing to "fix".

The higher cost can be offset by higher turn in percentages on popular routes. Changes to the pack turn in rate with 2.9 will make this even more important.

2.9 changes?

Focslain
05-27-2016, 08:14 AM
2.9 changes?

The turn in rate drops faster in 2.9, though it also resets twice as fast too.

Lanceknight
05-28-2016, 05:14 PM
There's nothing to "fix".

The higher cost can be offset by higher turn in percentages on popular routes. Changes to the pack turn in rate with 2.9 will make this even more important.

you do realise that what u saying doesnt make sense right?
normally i would say do the math yourself, but i felt generous

30 milk (30*0.07g) 2.1g + 10 lemons (10*0.10g) 1g = 3.1g
5 honey (5*0.30g) 1.5g + 5 hay (5*0.35) 1.75g = 3.25g
40 ginseng (40*0.12g) 4.8g + 20 olives (20*0.1g) 2g = 6.8g

a slave larder still costs literally more than twice the amount to make the other larders.
they need to change how stupid this is

Xollo
05-30-2016, 04:02 PM
you do realise that what u saying doesnt make sense right?
normally i would say do the math yourself, but i felt generous

30 milk (30*0.07g) 2.1g + 10 lemons (10*0.10g) 1g = 3.1g
5 honey (5*0.30g) 1.5g + 5 hay (5*0.35) 1.75g = 3.25g
40 ginseng (40*0.12g) 4.8g + 20 olives (20*0.1g) 2g = 6.8g

a slave larder still costs literally more than twice the amount to make the other larders.
they need to change how stupid this is

Wow, great start. Now finish the calculation and figure out at what trade in percent you make up the 3.5g difference. Congrats, you're on your way to having a basic understanding of Archeage!

*hint/spoiler alert* (it's about 120% for Gwen to Solis)

Lanceknight
05-30-2016, 08:38 PM
Wow, great start. Now finish the calculation and figure out at what trade in percent you make up the 3.5g difference. Congrats, you're on your way to having a basic understanding of Archeage!

*hint/spoiler alert* (it's about 120% for Gwen to Solis)

you really shouldn't try to sound a smartass when u reference one of the longest and also a cross continental run as your percentage reference.
At this point its clear that your just a troll, cause there is no way anyone would be against a balancing for more choices for profit unless they dont do larders themselves, especially with the changes to the way that pack turn ins work in 2.9

edit also please show your math since you know so much

Lanceknight
05-31-2016, 08:08 PM
Wow, great start. Now finish the calculation and figure out at what trade in percent you make up the 3.5g difference. Congrats, you're on your way to having a basic understanding of Archeage!

*hint/spoiler alert* (it's about 120% for Gwen to Solis)

do u need to borrow calculator?